.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

KRUS i Policja z łatwiejszym dostępem do ksiąg wieczystych

Dziennik Gazeta Prawna (2020-02-17), autor: Szymon Cydzik, oprac.: GR

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1007). Nowe regulacje przewidują dodanie szefów Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do listy podmiotów uprawnionych do wystąpienia o zgodę MS na wielokrotne, nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych w ich centralnej bazie danych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Księgi wieczyste są zakładane i prowadzone w systemie teleinformatycznym administrowanym przez Ministra Sprawiedliwości, który określił w drodze rozporządzenia sposób ich zakładania oraz prowadzenia i utworzył Centralną Informację Ksiąg Wieczystych. Szef policyjnego centrum to do niej zwraca się o udzielenie stosownych informacji, na podstawie porozumienia i zgody MS. W 2018 r. liczba takich zapytań wyniosła ponad 21 tys. Zdaniem projektodawców dodanie szefa Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych do katalogu podmiotów uprawnionych znacznie przyspieszy pozyskiwanie informacji z ksiąg wieczystych, a ponadto nie generuje dodatkowych kosztów.

Z kolei zadania KRUS wymagają uzyskiwania informacji z bazy danych o księgach wieczystych np. przy dochodzeniu należności z tytułu niepłacenia składek przez osoby objęte ubezpieczeniem. Jedną z form ścigania należności jest dokonywanie zabezpieczenia poprzez wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej nieruchomości dłużnika. KRUS musi więc uzyskiwać dane w celu aktualizacji stanu prawnego domu czy gruntu i uzupełnienia dokumentacji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 lutego 2020 r. 

dodano: 2020-02-17 10:13Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.