.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy po wcześniejszej emeryturze można wnioskować o emeryturę powszechną

Dziennik Gazeta Prawna (2020-02-27), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

W 2017 r. przeszedłem na wcześniejszą emeryturę, bo pracowałem w warunkach szczególnych. Później już nie pracowałem. W 2019 r. skończyłem 65 lat. Czy mogę wystąpić o przyznanie emerytury na normalnych warunkach? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - zgodnie z ogólną zasadą emerytowi, któremu przyznano emeryturę, przysługuje prawo do przeliczenia emerytury, jeśli po jej przyznaniu podlegał ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. W tym przypadku jednak ubezpieczony uzyskał emeryturę, lecz później już nie pracował. Podobny problem rozpatrywał Sąd Apelacyjny w Szczecinie, wydając 27 września 2018 r. wyrok w sprawie o sygn. akt III AUa 110/18. Ubezpieczony odwołał się od decyzji, w której ZUS odmówił prawo do przyznania emerytury na nowo po ukończeniu wieku powszechnego. Sąd Apelacyjny uznał z kolei, że nie ma przeszkód prawnych, aby ubezpieczony pobierający emeryturę przyznaną mu w niższym wieku emerytalnym dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze domagał się przyznania emerytury przysługującej w tzw. powszechnym wieku emerytalnym na podstawie art. 27 tej ustawy. Sąd wskazał, że ze względu na odmienne przesłanki nabycia prawa do obu tych świadczeń ZUS powinien wydać decyzje w oparciu o różne podstawy prawne przysługujących ubezpieczonemu świadczeń emerytalnych, a następnie wypłacać świadczenie wyższe lub wybrane przez ubezpieczonego – art. 95 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 lutego 2020 r. 

dodano: 2020-02-28 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.