Zmiana przeznaczenia części do aut wymaga korekty

Dziennik Gazeta Prawna (2020-03-04), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

mar 4, 2020

Podatnik, który kupił części zamienne do aut jako towary handlowe i potrącił cały VAT, musi potem skorygować to odliczenie, jeżeli ostatecznie zamontuje części do auta wykorzystywanego do celów mieszanych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Spółka zajmuje się m.in. sprzedażą pojazdów oraz części i akcesoriów do nich. Co do zasady firma kupuje je do dalszej odsprzedaży, odliczając przy tym cały VAT naliczony. Zdarza się jednak, że zużywa je również do samochodów wykorzystywanych w swojej działalności. Są to m.in. pojazdy demonstracyjne i testowe.

Spółka przyznała, że nie jest w stanie zapewnić, iż auta te będą wykorzystane wyłącznie na potrzeby biznesowe (mimo prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu). Sądziła jednak, że nie będzie musiała korygować VAT odliczonego w całości przy zakupie części i akcesoriów. Wskazywała, że obowiązek korekty jest tylko w razie zmiany wykorzystywania auta (z biznesowego na mieszany, czyli firmowo-prywatny), a nie części i akcesoriów.

Nie zgodził się z nią dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Stwierdził, że nie ma znaczenia, iż części i akcesoria zostały kupione jako towary handlowe. Jeżeli zostaną wykorzystane do naprawy aut należących do spółki, a spółka nie jest w stanie zagwarantować wykorzystania tych pojazdów wyłącznie do działalności gospodarczej, to zmieni się przeznaczenie nabytych części i akcesoria. To oznacza, że prawo do odliczenia VAT przy ich zakupie przysługuje tylko w połowie – stwierdził dyrektor izby.

Tak samo orzekły WSA w Łodzi (sygn. akt. I SA/Łd 456/17) oraz NSA.

Sąd kasacyjny wyjaśnił, że spółka staje się końcowym (finalnym) konsumentem kupionych części i akcesoriów, gdy ich nie sprzedaje, tylko montuje do swoich samochodów. Jeżeli zarazem nie jest w stanie stwierdzić, że pojazdy te będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, to musi skorygować odliczenie podatku naliczonego. Gdyby tego nie zrobiła, ewidentnie doszłoby do naruszenia zasady neutralności VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 26 lutego 2020 r., sygn. akt I FSK 1569/17).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 marca 2020 r.