.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy każde zlecenie wykonywane u podwykonawcy pracodawcy oznacza konieczność zapłaty składek

Dziennik Gazeta Prawna (2020-03-05), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

ZUS przeprowadził kontrolę w naszej firmie i nakazał zapłacić zaległe składki od wynagrodzenia naszego pracownika, jakie uzyskiwał w innej firmie. Zdaniem ZUS jego umowa zlecenia stanowiła próbę uniknięcia składek, bo ta firma jest naszym podwykonawcą. Nie zgadzamy się z tym, bo pracownik wykonywał u drugiego płatnika zadania niezwiązane z naszym zamówieniem. Czy jest szansa na zmianę decyzji przez sąd? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Tak, istnieje taka szansa – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. W opisywanym przypadku ZUS zastosował regułę wynikającą z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wynika z niej, że umowy cywilnoprawne (zlecenia, o dzieło) zawarte z pracodawcą traktuje się pod względem ubezpieczeniowym tak jak umowę o pracę. Ma to ten skutek, że trzeba zapłacić składki od łącznego wynagrodzenia uzyskiwanego przez pracownika ze wszystkich kontraktów. Ta zasada ma też zastosowanie w przypadku przychodu uzyskiwanego z umowy formalnie zawartej z podmiotem trzecim, gdy praca i tak jest wykonywana na rzecz pracodawcy. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 3 czerwca 2019 r., sygn. akt III AUa 301/18, wyjaśniał, że wystarczającą przesłanką zastosowania art. 8 ust. 2a jest korzystanie przez pracodawcę z wymiernych rezultatów pracy swojego pracownika, wynagradzanego przez osobę trzecią ze środków pozyskanych od pracodawcy na podstawie umowy łączącej pracodawcę z osobą trzecią.

Skoro jednak pracodawca nie korzystał z efektów pracy swojego pracownika wykonującego umowę zlecenie na rzecz innej firmy, to nie można zastosować tej zasady. Do obciążenia pracodawcy składkami nie wystarczy samo wykonywanie jakiejś pracy na rzecz podwykonawcy. Warto zauważyć, że we wspomnianym wyroku mowa o „wymiernych rezultatach”. Bez tego zastrzeżenia można by dojść do wniosku, że skoro pracownik wykonuje dowolne zlecenie na rzecz podwykonawcy, to zawsze w jakimś stopniu przyczynia się do wykonania zamówienia na rzecz swojego pracodawcy.

Pracodawca powinien złożyć odwołanie od decyzji ZUS. Należy w nim zaznaczyć, że zakres prac, jakie wykonywał jego pracownik u podwykonawcy, nie miał bezpośredniego wpływu na wykonanie zamówienia dla niego realizowanego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 marca 2020 r. 

dodano: 2020-03-05 09:58







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.