.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Papiery wartościowe to nie korzyść materialna

Dziennik Gazeta Prawna (2020-03-05), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Benefit polegający na współfinansowaniu przez pracodawcę zakupu akcji firmy na rzecz pracowników podlega zaliczeniu do podstawy wymiaru składek – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Przedsiębiorca planuje w ramach systemu motywacyjnego przeznaczyć dla każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę określoną miesięczną kwotę na zakup akcji firmy, które są notowane na giełdzie papierów wartościowych. Kwoty są zbierane na wirtualnych indywidualnych kontach pracowników. Dwa razy w roku za zgromadzone środki przedsiębiorca kupuje w ich imieniu akcje, które stanowią wyłączną własność osób zatrudnionych w firmie.

Przedsiębiorca ma zamiar wprowadzić częściową partycypację pracowników w kosztach zakupu tego benefitu. Zapisy w tym zakresie chce umieścić w regulaminie wynagradzania.

W związku z powyższym chciał wiedzieć, czy musi tego typu korzyść doliczyć do podstawy wymiaru składek. W swojej ocenie nie. Jako podstawę podał par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949).

Zgodnie z tym przepisem podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na zakupie po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.

ZUS oddział w Lublinie (decyzja z 25 lutego 2020 r., nr WPI/200000/43/115/2020) miał jednak inne zdanie. Uznał bowiem, że akcja nie mieści się w pojęciu korzyści materialnej w rozumieniu tego przepisu.

Jest ona bowiem papierem wartościowym stwierdzającym ogół praw i obowiązków oraz udział w kapitale zakładowym.

W konsekwencji organ rentowy wskazał, że mimo iż przedsiębiorca dokonał kwalifikacji współfinansowania zakupu akcji na rzecz pracowników jako przychód z tytułu stosunku pracy, który może podlegać wyłączeniu ze składek, to jest to błędne stanowisko.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 marca 2020 r. 

dodano: 2020-03-05 10:13Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.