.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy można uzyskać zwolnienie z kilku zobowiązań publicznoprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-28), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Nasza spółka korzysta już ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, które przyznała gmina. Zatrudniamy ok. 20 osób. Czy wykluczy to skorzystanie ze zwolnienia z innego zobowiązania publicznoprawnego, tj. ze składek do ZUS? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej. 
 
Nie – odpowiada ekspert współpracujący z DGP. Zwolnienie z jednego zobowiązania nie ma wpływu na inne. 
 
Zgodnie z art. 15p ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa o COVID-19) rada gminy może wprowadzić zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Zwolnienie ze składek do ZUS przewidziano natomiast w art. 31zo spec ustawy o COVID-19. Nie jest warunkiem jego otrzymania nieskorzystanie z innych ulg w zobowiązaniach publicznoprawnych.
 
Uzupełniająco warto dodać, że korzystanie ze zwolnień z podatku od nieruchomości nie wpłynie również negatywnie na możliwość ubiegania się w ZUS o inne ulgi określone w art. 29 ust. 1 o systemie ubezpieczeń społecznych. Jak wynika z tego przepisu, ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie ZUS może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.
 
Należy więc stwierdzić, że korzystanie z obu mechanizmów zwolnień z należności publicznoprawnych jest od siebie niezależne. Możliwa jest sytuacja, w której przedsiębiorca będzie zwolniony zarówno ze składek ZUS, jak i z podatku od nieruchomości. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 maja 2020 r. 
dodano: 2020-05-28 10:29Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.