.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

W jakim terminie ZUS wypłaca świadczenie postojowe

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-28), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

Kilka tygodni temu złożyłam wniosek o wypłatę świadczenia postojowego, jednak do tej pory nie otrzymałam pieniędzy. Odmowy się raczej nie spodziewam, bo spełniam warunki ustawowe. Czy ZUS ma jakiś termin na wypłatę tego świadczenia? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - zgodnie art. 15zu ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ZUS wypłaca świadczenie postojowe niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania. Pojęcie „istotnej okoliczności” nie jest nowym pojęciem w ubezpieczeniach społecznych. Stosuje się je w innych aktach prawnych. O ile w przypadku np. wydawania decyzji emerytalnych termin ten został określony na 30 dni, o tyle w przypadku świadczenia postojowego takiego dokładnego określenia brak. Ustawa mówi o „niezwłocznej” wypłacie, co w rzeczywistości nie mówi wnioskodawcom nic. Niezwłocznie oznacza bowiem, ze ZUS musi wypłacić świadczenie bez zwłoki, w najbliższym możliwym terminie. A biorąc pod uwagę, że oddziały ZUS w całej Polsce zostały zalane wnioskami o zwolnienie ze składek i świadczenie postojowe, zakład może nie wypłacać pieniędzy przez kilka tygodni, a wciąż nie będzie można uznać, że nie wypłacił świadczenia „niezwłocznie”. Jak można się dowiedzieć ze strony internetowej ZUS, wypłaty świadczenia dokonywane są transzami. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 maja 2020 r. 
dodano: 2020-05-29 10:25Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.