Bilety na spektakl w internecie z 23 proc. VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2020-06-03), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

cze 3, 2020
Spektakle teatralne online są usługami świadczonymi elektronicznie. Nie stosuje się więc do nich obniżonej stawki podatku jak do wstępów tradycyjnych. Tak wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na poselską interpelację – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
To oznacza, że jeśli spektakl jest pokazywany odpłatnie w internecie, to ma do niego zastosowanie 23 proc. VAT, natomiast bilety na widowisko organizowane w tradycyjnej formie są ze stawką 8 proc. 
 
Wiceminister wyjaśnił, że Polska nie może dowolnie kształtować stawek podatku od towarów i usług ani zwolnień z tego podatku. Polskie przepisy muszą być takie jak unijne, a z tych wynika, że widowiska online są usługami świadczonymi drogą elektroniczną. A te są objęte podstawową stawką VAT. 
 
Definicja usług świadczonych drogą elektroniczną została zawarta w art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011, do którego odwołuje się art. 2 pkt 26 ustawy o VAT, definiujący usługi elektroniczne.
 
Wyjątek dotyczy obecnie tylko e-booków, o których opodatkowanie przez wiele lat toczył się spór nie tylko w Polsce. Niekorzystny dla podatników wyrok zapadł 7 marca 2017 r. w Trybunale Sprawiedliwości UE (w polskiej sprawie o sygn. C-390/15). 
 
Dopiero od 1 listopada 2019 r. na e-booki, e-prasę i e-czasopisma obowiązuje 5-proc. stawka VAT. Ale to wyjątek. 
 
– Spektakle teatralne udostępniane online wypełniają definicję usługi świadczonej drogą elektroniczną i jako takie nie mogą korzystać z obniżonej stawki podatku VAT, którą objęte są wstępy na tradycyjnie organizowane spektakle kulturalne – wyjaśnił Jan Sarnowski (interpretacja odpowiedź z 27 maja 2020 r. na interpelację poselską nr 5359) 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 czerwca 2020 r.