Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych opublikowało wzór formularza, w którym pracodawcy mogą wnioskować o zgodę na wykorzystanie pieniędzy zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na ochronę miejsc pracy. Budzi on jednak wiele kontrowersji – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Formularz ma w założeniu ułatwiać przedsiębiorcom sięganie po instrument wsparcia określony w art. 68gd ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.). Przepis ten przewiduje, że pracodawcy posiadający ZFRON mogą do 20 proc. znajdujących się na jego koncie pieniędzy przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników, pomoc bytową dla nich, a także na inne wydatki niezbędne do zachowania ciągłości działalności oraz zatrudnienia. Możliwość wydatkowania środków ZFRON na te cele jest ograniczona czasowo i wymaga zgody prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W związku z tym, że stosowanie w praktyce art. 68gd ustawy budziło wątpliwości, część pracodawców wstrzymywała się z występowaniem do funduszu, czekając na wzór określający zakres niezbędnych informacji. Po prawie dwóch miesiącach został on wreszcie przygotowany. To druk Wn-C-ZF, który liczy pięć stron i można go złożyć w formie papierowej lub elektronicznej (w formie aktywnego pliku PDF, który można wypełniać). Problem w tym, że zdaniem pracodawców wniosek w zaproponowanym przez BON kształcie wcale nie jest ułatwieniem.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 czerwca 2020 r.
dodano: 2020-06-05 10:21