.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy przepisy antykryzysowe wpłynęły na zasady odpowiedzialności za długi składkowe byłego małżonka

Dziennik Gazeta Prawna (2020-06-25), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Otrzymałam z ZUS decyzję o zadłużeniu składkowym firmy mojego byłego męża, z którym rozwiodła się w lutym tego oku. Zadłużenie dotyczy z lat 2018 i 2019, kiedy nie płacił składek. Była wtedy między nami wspólność majątkowa. Czy ZUS mógł tak postąpić? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - reguły odpowiedzialności za zadłużenie składkowe wynikają z ordynacji podatkowej. Zgodnie z jej art. 29 w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:
 
• zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej,
 
• zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu,
 
• ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka,
 
• uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.
 
Zasady wspólności majątkowej małżonków określa kodeks rodzinny i opiekuńczy. W nim przewidziano przypadki rozdzielenia wspólnoty majątkowej poprzez: umowę zawartą w formie aktu notarialnego, orzeczenie sądowe, z mocy prawa w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków oraz przy orzeczeniu separacji. Ponadto na mocy umowy w formie aktu notarialnego małżonkowie mogą wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
 
Warto dodać, że dłużniczka może ubiegać się o umorzenie zaległości w ZUS – na zwykłych, obowiązujących dotychczas zasadach. Wymaga to jednak złożenia wniosku o umorzenie zaległych składek, rzecz jasna należycie uzasadnionego. Złożenie wniosku nie gwarantuje jednak umorzenia składek, ZUS dokona bowiem analizy sytuacji finansowej wnioskodawcy i oceni, czy wystąpiły przesłanki umorzenia. 
 
Nie ma więc wątpliwości, że była żona ponosi co do zasady odpowiedzialność za zadłużenie byłego męża. Przepisy przyjęte w ramach tarczy antykryzysowej nie zmieniły tych reguł. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 czerwca 2020 r. 
dodano: 2020-06-26 11:01Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.