Laptop ułatwia życie, ale dochodu nie pomniejsza

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-09), autor: Patrycja Dudek , oprac.: GR

lip 9, 2020
Seniorka, która kupiła komputer, by stać się bardziej samodzielna, nie odliczy wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej i to nie tylko dlatego, że zamiast faktury wzięła paragon – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Kobieta ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i cierpi – jak podała – na liczne przypadłości (depresję, schizofrenię, zwyrodnienie kręgosłupa). Komputer kupiła, by stać się bardziej samodzielna: robić zakupy przez internet, kontaktować się z urzędami i relaksować się przy słuchaniu muzyki, co miało pozytywnie wpłynąć na jej zdrowie psychiczne. 
 
Poinformowała, że za laptop zapłaciła 1300 zł, ma na to paragon i potwierdzenie przelewu. Wyjaśniła, że nie ma faktury i już jej nie będzie miała, bo sklep został zamknięty. 
 
Spytała, czy mimo tego może odliczyć wydatek od dochodu w rocznym zeznaniu PIT.
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 23 czerwca 2020 r., sygn. 0113-KDWPT.4011.26.2020.2.ASZ) stwierdził, że to niemożliwe. Wyjaśnił, że wydatki na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Paragon nie wystarczy, bo nie pozwala zidentyfikować kupującego. 
 
Ponadto – jak dodał dyrektor KIS – podatniczka nie mogłaby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej nawet wtedy, gdyby miała fakturę. Artykuł 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT pozwala bowiem odliczać jedynie wydatki na sprzęt, który jest niezbędny w rehabilitacji i ułatwia wykonywanie czynności życiowych. Natomiast kupiony przez podatniczkę laptop nie wyróżnia się żadnymi indywidualnymi cechami związanymi z rodzajem jej niepełnosprawności. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lipca 2020 r.