Co grozi przedsiębiorcy, który ubiegając się o świadczenie postojowe, podał we wniosku nieprawdę

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-09), autor: Anna Kwiatkowska , oprac.: GR

lip 10, 2020
Prowadzę działalność gospodarczą. Wystąpiłam o świadczenie postojowe, które otrzymałam. Przeczytałam ostatnio, że ZUS będzie kontrolował osoby, które otrzymały pomoc z tarczy antykryzysowej. Obawiam się, że mogłam źle obliczyć przychód. Co grozi mi za podanie nieprawdy? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności wnioskodawcy lub zleceniodawcy (gdy o świadczenie ubiega się zleceniobiorca). Jeśli przedsiębiorca nie zawiesił działalność, warunkiem jest, aby przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15 proc. niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc. Wnioskodawca przy tym nie składa do ZUS dokumentów potwierdzających wysokość przychodu. Składa jedynie oświadczenie. Ustawodawca miał na celu, aby ZUS wypłacał świadczenie jak najszybciej. W każdej chwili jednak warunki przyznania świadczenia mogą być sprawdzone. W przypadku wysokości przychodu ZUS kontaktuje się z Krajową Administracja Skarbową. Jeśli stwierdzone zostaną rozbieżności, ZUS może zastosować sankcje przewidziane w specustawie o COVID-19.
 
Pobrane świadczenie postojowe może zostać uznane za świadczenie nienależnie pobrane. Zgodnie z art. 15zx specustawy osoba, która pobrała nienależnie świadczenie postojowe, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie – w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego.
 
Za świadczenie postojowe nienależnie pobrane uważa się to, które zostało:
 
• przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych oświadczeń lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenie lub odpowiednio zleceniodawcę lub zamawiającego;
 
• wypłacone osobie innej niż osoba uprawniona z przyczyn niezależnych od ZUS.
 
Trzeba jeszcze pamiętać, że oświadczenie o wysokości przychodu składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Nie można więc wykluczyć, że w przypadku podania nieprawdziwej informacji o wysokości przychodu ZUS uzna, że należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lipca 2020 r.