.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Gdzie ująć odprawę pośmiertną dla rodziny zmarłego pracownika

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-13), autor: Aneta Szwęch, oprac.: GR

Jesteśmy zobowiązani jako zakład pracy do wypłaty na rzecz rodziny zmarłego pracownika odprawy pośmiertnej. Jak powinniśmy ująć to w księgach rachunkowych? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP -  w związku ze śmiercią pracownika pracodawca może też być zobowiązany do wypłaty na rzecz rodziny odprawy pośmiertnej, której warunki przyznania określa art. 93 kodeksu pracy. Odprawa ta wypłacona uprawnionym członkom rodziny zmarłego pracownika stanowi u nich przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Świadczenie to nie podlega składkom ZUS, ponieważ nie stanowi przychodu ze stosunku pracy ani żadnego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń. Odprawa pośmiertna nie jest także obciążona PIT, ponieważ jest objęta zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. W ewidencji bilansowej wypłata odprawy pośmiertnej obciąża koszty działalności operacyjnej jednostki, ale nie zalicza się jej do kosztów wynagrodzeń pracowniczych (nie obciąża ona konta 404 „Wynagrodzenia”). Jako wydatek odnoszony w ciężar kosztów operacyjnych jednostki ujmuje się ją na koncie 409 „Pozostałe koszty rodzajowe”. Odprawę pośmiertną ujmuje się: Wn konto 409 „Pozostałe koszty rodzajowe” lub konto zespołu 5, Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki”. A wypłatę odprawy pośmiertnej księguje się: Wn konto 240 „Pozostałe rozrachunki”, Ma konto 130 „Rachunek bankowy”.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 lipca 2020 r. 
dodano: 2020-07-13 13:54Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.