Czy wpłata składki za czerwiec przy nierozliczonym koncie płatnika spowoduje utratę ulgi

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-23), autor: Anna Kwiatkowska , oprac.: GR

lip 24, 2020
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Złożyłem wniosek o zwolnienia ze składek za marzec–maj, lecz widziałam w PUE ZUS, że ciągle widniała zaległość za maj. Zapłaciłam składkę za czerwiec i okazało się, że ta wpłata pokryła zaległość za maj. Czy to oznacza, że nie zostałam zwolniona ze składek w pełni, bo dokonałam nadpłaty? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej. 
 
Nie – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Mimo dokonania wpłaty składek za czerwiec przedsiębiorca zachowuje prawo do zwolnienia ze składek za okres marzec–maj. Od początku obowiązywania przepisów specustawy o COVID-19 występujący o zwolnienie ze składek płatnicy skarżyli się, że rozliczenie ulgi, t.j. zlikwidowanie zaległości widocznej na koncie płatnika w PUE ZUS, zajmuje zakładowi dużo czasu. Trwało to nieraz miesiąc, a nawet dwa. Wiązało się to z ogromną liczbą wniosków, jakie w tym samym czasie musiał ZUS rozpatrzyć. Tak długi okres oczekiwania na potwierdzenie, że płatnik miał prawo do ulgi, powodowało wiele komplikacji, w tym np. odmowę wydawania zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS. 
 
Kolejny problem pojawił się już na początku lipca, gdy zbliżał się termin zapłaty składek za czerwiec, a więc pierwszy miesiąc nieobjęty zwolnieniem. Część płatników informowała, że na ich kontach wciąż istnieje zaległość. Zgodnie zaś z obowiązującymi zasadami wpłata na indywidualny rachunek płatnika powoduje, że jest ona zaliczana na najstarsze zaległości. Skoro więc płatnicy przekazali na rachunek składkę za czerwiec, została ona zaliczona na poczet nierozliczonego miesiąca, najczęściej maja. Powinna to być jednak sytuacja tymczasowa. ZUS powinien stwierdzić, że przedsiębiorca jest zwolniony ze składek także za maj, co będzie skutkowało zaliczeniem opłaconej składki na poczet czerwca. 
 
Błędy mogą się jednak zdarzyć i w przypadku gdyby tak się nie stało i na koncie nadal widniała zaległość (tym razem już za czerwiec), płatnik powinien złożyć odwołanie. Jest o tyle problematyczne, że w takim przypadku ZUS prawdopodobnie nie przyśle decyzji o odmowie zwolnienia, a zaległości po prostu przejdą na następne miesiące (składka zapłacona za lipiec zostałaby zaliczona na poczet czerwca itd.). Rozważyć wtedy należy złożenie odwołania od niewydania decyzji.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 lipca 2020 r.