.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jakie znaczenie dla prawa do dodatku solidarnościowego ma data zawarcia umowy o pracę

Dziennik Gazeta Prawna (2020-08-06), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

Zawarłam umowę o pracę na okres próbny od początku maja do końca lipca. Pracodawca nie przedłużył mi jednak umowy. Czy mam prawo do dodatku solidarnościowego, skoro umowa o pracę została zawarta po 15 marca? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - prawo do dodatku solidarnościowego nie jest uzależnione od daty zawarcia umowy o pracę. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 prawo do tego świadczenia przysługuje osobie, która w 2020 r. podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni oraz:
 
• z którą po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub 
 
• której umowa o pracę po 15 marca 2020 r. uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.
 
Jak widać, regulacja ta nie stawia warunków co do daty zawarcia umowy. Przepisy są tak skonstruowane, że osoba zatrudniona na minimum 60 dni i zwolniona (w tym przypadku – nie zawarto z niej kolejnej umowy) po 15 marca może ubiegać się o dodatek solidarnościowy, a ZUS nie ma podstaw, aby go odmówić. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 sierpnia 2020 r. 
dodano: 2020-08-06 10:13







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.