Jak podnieść zarzut potrącenia w sprawie gospodarczej

Dziennik Gazeta Prawna (2020-08-11), autor: Anna Borysewicz , oprac.: GR

sie 11, 2020
Nasza spółka z o.o. została pozwana przez inną spółkę z o.o. w sprawie o zapłatę 11 tys. zł. Tymczasem podmiot ten również jest naszym dłużnikiem, zalega nam 12 tys. zł. Oświadczenie o potrąceniu zostało przesłane faksem do powodowej spółki. Czy również w procesie mogę podnieść zarzut potrącenia? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej. 
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – zarzut potrącenia w procesie może być podniesiony przez pozwanego tylko wtedy, gdy:
 
• jego wierzytelność wywodzi się z tego samego stosunku prawnego co wierzytelność dochodzona przez powoda; 
 
• jest to inna, niż określona powyżej, jego wierzytelność względem powoda, pod warunkiem że jest ona niesporna lub uprawdopodobniona dokumentem niepochodzącym wyłącznie od pozwanego (np. fakturą podpisaną przez powoda).
 
Jego podniesienie musi zaś nastąpić nie później niż przy wdaniu się w spór co do istoty sprawy (np. w odpowiedzi na pozew) albo w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy wierzytelność pozwanego stała się wymagalna. 
 
Zarzut potrącenia (w sensie procesowym) można zgłosić tylko w piśmie procesowym. A do tego dokumentu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pozwu, z wyjątkiem unormowań odnoszących się do opłat.
 
Czytelnik powinien zatem podnieść procesowy zarzut potrącenia w piśmie procesowym. Należy załączyć do niego wspomniane oświadczenie o potrąceniu w sensie materialnoprawnym, dowód nadania tego pisma faksem z informacją, z którego będzie wynikało, że nie doszło do żadnych zakłóceń w toku jego przesyłania, oraz dokument poświadczający istnienie wymagalnej wierzytelności pozwanej spółki względem tej powodowej (np. fakturę). 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 sierpnia 2020 r.