.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Za wcześniejsze naruszenia prawa odpowie spółka przejmująca

Dziennik Gazeta Prawna (2020-08-18), autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR

Spółki często łączą się przez przejęcie. Majątek spółki przejmowanej przenoszony jest wtedy na przejmującą. Po połączeniu przejęty podmiot przestaje istnieć i zostaje wykreślony z KRS. Czy za jego naruszenia prawa odpowiada spółka przejmująca? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - przy łączeniu się spółek mamy do czynienia z sukcesją uniwersalną. Polega ona na tym, że spółka przejmująca wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przejmowanej. Następstwo prawne następuje z mocy prawa, z dniem połączenia. Jest to ten dzień w którym wpisano połączenie do KRS właściwego według siedziby spółki przejmującej. 
 
Sukcesji poświęcony był wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 25 października 2017 r. (sygn. akt VII ACa 875/17). Zwrócono w nim uwagę, że na spółkę przejmującą przechodzą z dniem połączenia m.in. zezwolenia, koncesje i ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej. Sukcesja obejmuje także akty administracyjne, które przyznawały prawa spółce przejmowanej. Następstwo prawne zakłada wstąpienie spółki przejmującej w całą sytuację prawną przejmowanej, na którą składają się prawa i obowiązki tej ostatniej o różnej treści i charakterze. Zasada ogólnej sukcesji praw i obowiązków administracyjnych jest konsekwencją sukcesji uniwersalnej. Wynikające z przejęcia spółki następstwo prawne w obszarze prawa administracyjnego nie jest konsekwencją prostego przeniesienia praw i obowiązków na inny podmiot w drodze czynności prawnej. Mamy w tym przypadku do czynienia z następującym z mocy prawa przekształceniem strony stosunku administracyjnoprawnego. W skrócie można stwierdzić, że dochodzi wtedy do „złączenia się” adresata decyzji ze spółką przejmującą.
 
Przejęcie spółki w wyniku połączenia nie może służyć unikaniu odpowiedzialności. Zasada sukcesji uniwersalnej oznacza przejście na spółkę przejmującą także odpowiedzialności za naruszenia prawa, których dopuściła się spółka przejmowana. Przepisy zabezpieczają więc interesy pozostałych uczestników rynku, w szczególności na wypadek zaprzestania istnienia spółki odpowiedzialnej za naruszenie prawa. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 sierpnia 2020 r. 
dodano: 2020-08-18 10:26Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.