Nie ma 300+, gdy rodzina przebywa za granicą

Dziennik Gazeta Prawna (2020-08-26), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

sie 26, 2020
Świadczenie na wyprawkę szkolną nie przysługuje osobom mieszkającym z dziećmi poza Polską w okresie, na który ma być przyznane. Nie ma znaczenia fakt, że pobyt za granicą ma charakter czasowy, a rodzina zamierza wrócić do kraju – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
O świadczenia z programu „Dobry start”, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną starała się matka dwójki dzieci, na rok szkolny 2019/2020, otrzymała decyzję odmowną. Ośrodek pomocy społecznej ustalił bowiem, że rodzina na co dzień przebywa za granicą, a zgodnie z par. 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061 ze zm.), 300+ należy się osobom mieszkającym na terytorium Polski.
 
Matka odwołała się od tej decyzji, argumentując, że jej mąż, który jest żołnierzem zawodowym, został skierowany do pełnienia służby poza krajem. Dlatego wraz z dziećmi dołączyła do niego na ten czas, a potem cała rodzina wróci do Polski. Wskazała też, że dzieci są uczniami międzynarodowej szkoły przeznaczonej dla dzieci żołnierzy i dodatkowo uczęszczają do polskiej szkoły przy ambasadzie. Jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję ośrodka. Zdaniem organu była ona właściwa, bo warunkiem przyznania tego świadczenia dla polskiego obywatela jest m.in. zamieszkiwanie na terenie Polski przez okres, na który ma być otrzymywane. SKO dodało, że to, jakie warunki muszą być spełnione, aby rodzic otrzymał 300+, są precyzyjnie i wiążąco określone w rozporządzeniu. W konsekwencji nie pozostawiają miejsca na tzw. uznanie administracyjne.
 
Po odrzuceniu odwołania matka złożyła skargę do WSA w Olsztynie. Zarzuciła w niej organom niższej instancji błędną wykładnię przepisów poprzez wadliwe ustalenie miejsca zamieszkania jej rodziny, przyjęcie, że jest nim obecne miejsce ich pobytu za granicą, chociaż nie mają zamiaru pozostać tam na stałe. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (wyrok z 21 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Ol 207/20) nie uwzględnił tych zarzutów i oddalił skargę. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 sierpnia 2020 r.