.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Odpis na fundusz socjalny w 2021 r. znów zamrożony

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-01), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

W przyszłym roku bez zmian pozostanie kwota odprowadzana za jednego pracownika na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Podobnie jak w tym roku wyniesie 1550,26 zł – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2021 r. (tzw. ustawa okołobudżetowa). 
 
ZFŚŚ jest co do zasady tworzony w firmach, które mają minimum 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tych mających od 20 do 50 podwładnych – na wniosek zakładowej organizacji związkowej, oraz w jednostkach sfery budżetowej (obowiązkowo, bez względu na liczbę zatrudnionych osób). Gromadzone na nim środki służą finansowaniu pomocy o charakterze socjalno-bytowej dla osób zatrudnionych. Sam fundusz jest zaś zasilany pieniędzmi z odpisu podstawowego, który jest odprowadzany za każdego pracownika. Co istotne, zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1070), odpis stanowi w danym roku 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedniego (lub jego drugiego półrocza, jeśli było wyższe). 
 
W efekcie w 2021 r. wysokość odpisu powinna być ustalana w oparciu o średnią pensję z 2020 r. Problem w tym, że w ciągu ostatnich lat wielokrotnie odchodzono od stosowania tej reguły i odpis na fundusz był zamrażany. W tym roku podstawą jego naliczenia jest przeciętna płaca z drugiego półrocza 2018 r. i okazuje się, że tak samo będzie również w 2021 r. Art. 53 projektu ustawy okołobudżetowej przewiduje bowiem utrzymanie tegorocznej kwoty odpisu, która wynosi 1550,26 zł. Jak szacuje Ministerstwo Finansów, zachowanie jej bez zmian przyniesie w przyszłym roku oszczędności dla budżetu w wysokości ok. 30 mln zł (w odniesieniu do jednostek sfery budżetowej).
 
Zamrożenie obejmie też odpis na ZFŚS w stosunku do tych pracowników, na których jest naliczany na podstawie odrębnych przepisów. Chodzi tutaj m.in. o nauczycieli oraz emerytów i rencistów służb mundurowych. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-01 10:32Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.