.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Opiekunowi prawnemu dziecka nie zawsze przysługuje 500+

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-02), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Pracownik domu pomocy społecznej, który jest opiekunem prawnym przebywającego w nim dziecka, nie otrzyma świadczenia wychowawczego – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. 
 
Ośrodek pomocy społecznej odmówił przyznania tego świadczenia, argumentując, że wnioskująca o pieniądze kobieta – opiekunka prawna dziecka umieszczonego w DPS – nie zamieszkuje wspólnie z podopiecznym, nie wychowuje go ani nie sprawuje nad nim bezpośredniej opieki. Nie pokrywa też kosztów związanych z jego potrzebami, bo pobyt dziecka w placówce jest opłacany z jego środków oraz dofinansowywany przez gminę. Tym samym opiekunka nie spełnia przesłanek do uzyskania świadczenia wychowawczego wskazanych w art. 4 ust. 1 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2407).
 
Kobieta nie zgodziła się z tą decyzją, ale została ona utrzymana w mocy przez samorządowe kolegium odwoławcze. Również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, do którego złożyła skargę, nie stwierdził niezgodnego z prawem postępowania organów niższej instancji i ją oddalił (sygn. akt II SA/Gl 548/19). 
 
Opiekunka postanowiła złożyć kasację od tego wyroku do NSA. Zarzuciła w niej gliwickiemu sądowi m.in. błędną wykładnię przepisów, sprowadzającą się do przyjęcia, że warunkiem przyznania świadczenia wychowawczego jest wspólne zamieszkiwanie opiekuna prawnego oraz dziecka znajdującego się pod jego pieczą. Ponadto zdaniem skarżącej wyrok narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa, bo opiekunowie prawni innych dzieci umieszczonych w tym samym DPS, ale podlegający innej gminie, otrzymują 500+.
 
Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 21 lipca 2020 r., sygn. akt I OSK 3217/19) nie uznał jednak zasadności tych zarzutów i oddalił kasację kobiety. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-02 10:13Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.