.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kto rozliczył się przed lipcem, musi uzupełnić dokumenty

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-03), autor: Karolina Topolska, oprac.: GR

Od wakacji trwają rozliczenia dofinansowań do wynagrodzeń pracowników pozyskanych z wojewódzkich urzędów pracy (na podstawie art. 15g specustawy o COVID-19, Dz.U. poz. 374, ost. zm. Dz.U. poz. 1423) – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. 
 
Zgodnie z umowami zawieranymi z WUP takie rozliczenie powinno być przez firmę dokonane do 30 dni po upływie okresu dofinansowania. Oczywiście na to, kiedy konkretnie taki termin przypadnie, wpływ ma przede wszystkim to, na które miesiące, zgodnie ze złożonym wnioskiem, były przeznaczone dopłaty do pensji.
 
Szczegółowe zasady rozliczeń określone zostały jednak dosyć późno, bo dopiero w lipcu (wtedy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określiło m.in. oficjalne wzory dokumentów rozliczeniowych). Tymczasem zdarzały się przypadki, że pracodawca musiał się rozliczyć już wcześniej (np. w czerwcu, gdy dotację otrzymał tylko na kwiecień). Powstaje więc pytanie, czy w razie istnienia braków w rozliczeniu względem zasad przyjętych obecnie przedsiębiorca powinien je uzupełnić? MRPiPS wskazuje, że weryfikacja rozliczenia i ewentualna korekta – z uwzględnieniem przyjętych w lipcu zasad – będzie konieczna.
 
Firmy mogą też zastanawiać się, czy prawidłowo przyjęły, że termin na rozliczenie się wyjątkowo należy liczyć od dnia wypłaty dofinansowania, w sytuacji gdy płatność ta nastąpiła już po okresie objętym dotacją, a czasami nawet po upływie 30 dni od końca tego okresu (np. firma, która wystąpiła o dofinansowanie na kwiecień, co do zasady powinna rozliczyć się do 30 maja, ale dofinansowanie otrzymała dopiero w czerwcu). Na szczęście MRPiPS potwierdza, że taka interpretacja przedsiębiorców jest słuszna. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-04 12:53Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.