.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Środków z ZFŚS nie można wydać na walkę z wirusem

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-17), autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR

W związku z COVID-19 przechodzimy przez okres przejściowych problemów finansowych. Czy w tej sytuacji możemy finansować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wydatki związane z bhp, takie jak płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni czy maseczki ochronne? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych definiuje pojęcie działalności socjalnej jako usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Zasady przeznaczania środków tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa natomiast pracodawca w regulaminie ZFŚS, skonsultowanym z zakładową organizacją związkową. Pracodawca, u którego nie działa taka organizacja, uzgadnia go z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
 
Ponadto warto zaznaczyć, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Pracodawca powinien więc każdorazowo brać to pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS. 
 
Z powyższego wynika zatem, że finansowanie środków ochrony osobistej nie jest działalnością socjalną w rozumieniu ustawy. Ponadto obowiązek ich zapewnienia pracownikom wynika z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zawartych w kodeksie pracy, i spoczywa na pracodawcy. Tak więc pracodawca nie może finansować zakupów związanych z bhp ze środków ZFŚS, bez względu na swoją sytuację finansową. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-17 10:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.