Zmiany w amortyzacji

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-21), autor: Łukasz Zalewski, Mariusz Szulc , oprac.: GR

wrz 21, 2020
Podatnicy nie będą mogli obniżać i podwyższać stawek amortyzacyjnych w czasie, gdy korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zostanie też doprecyzowane, kiedy można stosować indywidualne stawki dla używanych środków trwałych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Ministerstwu nie podoba się to, że podatnicy w czasie korzystania ze zwolnienia (np. w specjalnej strefie ekonomicznej) maksymalnie obniżają stawkę amortyzacyjną dla środków trwałych wykorzystywanych w działalności objętej zwolnieniem. Z reguły robią tak po to, by amortyzację przenieść na później, gdy zwolnienie już im wygaśnie. Wtedy najchętniej obliczaliby odpisy amortyzacyjne, aby obniżyć swój dochód do opodatkowania.
 
MF chce to jednak wyeliminować. To by oznaczało, że podatnicy nie będą mogli stosować obniżonych ani podwyższonych stawek amortyzacyjnych w stosunku do środków trwałych wykorzystywanych w działalności, z której dochody podlegają zwolnieniu.
 
Resort chce też wyeliminować manipulacje stawkami amortyzacyjnymi w związku z używanymi środkami trwałymi (art. 16j ustawy o CIT). Na czym polega ta optymalizacja, wskazuje MF. Wyjaśnia, że zgodnie z przepisami podatnik może ustalać indywidualne stawki amortyzacyjne dla używanych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Stawki te są wyższe niż w przypadku stawek amortyzacyjnych obowiązujących podatników nabywających nowe środki trwałe. 
 
Optymalizacja polega na tym, że podatnik początkowo leasinguje jako korzystający nowy środek trwały (np. nieruchomość), ale robi to jedynie po to, aby uzyskał on status „używanego”. Następnie wykupuje środek trwały z firmy leasingowej i go amortyzuje, ale już według indywidualnej, wyższej stawki.
 
Innym przykładem optymalizacji jest sytuacja, w której podatnik kupuje nowy środek trwały, ale przed wprowadzeniem go do ewidencji odsprzedaje go firmie leasingowej. Następnie ponownie go nabywa (tzw. leasing zwrotny), po upływie odpowiedniego czasu gdy można było uznać ten środek za używany. 
 
MF chce, aby środki trwałe można było uznawać za używane tylko wtedy, gdy podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były one wykorzystywane przez inne podmioty przez sześć miesięcy (albo 60 miesięcy w niektórych przypadkach), a nie przez niego samego. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 września 2020 r.