Od nietypowych programów motywacyjnych jest VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-28), autor: Patrycja Dudek , oprac.: GR

wrz 29, 2020
Benefit dla pracownika polskiej spółki w postaci akcji podmiotu amerykańskiego pociąga za sobą konieczność rozliczenia podatku od towarów i usług – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Polska spółka ubezpieczeniową należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej, stojąca na czele tej grupy spółka z USA zamierzała objąć wybranych pracowników (głównie kadrę zarządzającą) długookresowym programem motywacyjnym. Założeniem programu – jak tłumaczyła polska spółka – miało być ustabilizowanie grona kadry menedżerskiej, ograniczenie ryzyka utraty wysokiej klasy specjalistów, a także zwiększenie motywacji pracowników i w efekcie poprawa wyników finansowych. 
 
Program miał polegać na nieodpłatnym przyznawaniu uczestnikom programu akcji o ograniczonej zbywalności (tzw. RSU), uwalnianych sukcesywnie w okresie trzech lat. Firma amerykańska miała jednak ostatecznie obciążyć polską firmę kosztami wydania akcji. Miała to być kwota odpowiadająca równowartości akcji z dnia objęcia RSU przez pracowników polskiej firmy.
 
Spór z fiskusem toczył się o to, czy zwrot tych kosztów amerykańskiej spółce jest objęty VAT. Polska firma uważała, że jest to czynność niepodlegająca opodatkowaniu, ewentualnie jest ona objęta zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT.
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że mamy tu do czynienia ze świadczeniem usług przez amerykańską spółkę na rzecz polskiej spółki. Wyjaśnił, że usługi te polegają na organizacji i zarządzaniu programem motywacyjnym. W zamian za ich świadczenie polska spółka wypłaca na rzecz amerykańskiej wynagrodzenie obejmujące koszty związane z objęciem akcji. W konsekwencji nie można uznać, że zwrot tych kosztów jest czynnością nieopodatkowaną – stwierdził dyrektor KIS w interpretacji (sygn. 0114-KDIP4.4012.445.2019.1.IT).
 
Dodał, że zgodnie z ogólną zasadą, wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług przez amerykańską spółkę na rzecz spółki polskiej będzie miejsce siedziby usługobiorcy, czyli Polska. Tym samym podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT z tytułu świadczenia usług przez usługodawcę mającego siedzibę poza terytorium Polski jest polski ubezpieczyciel. 
 
Dyrektor KIS negatywnie odniósł się również do możliwości zastosowania tu ewentualnego zwolnienia z VAT, przewidzianego dla usług, których przedmiotem są instrumenty finansowe (z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie). 
 
Wyjaśnił, że co prawda przedmiotem usług świadczonych przez amerykańską spółkę są instrumenty finansowe, to jednak nabywana usługa sprowadza się do zarządzania długookresowym programem motywacyjnym, w skład którego wchodzą te instrumenty. W konsekwencji uznał, że usługi te nie mieszczą się w zakresie zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT i podlegają opodatkowaniu według stawki 23 proc.
 
Tak samo orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyrok z 23 września 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 2491/19). Potwierdził, że działania spółki amerykańskiej należało uznać jako usługę zarządzania i organizacji programu motywacyjnego.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 września 2020 r.