.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pokrzywdzone tarczą matki mogą wnioskować o podwyżki

Dziennik Gazeta Prawna (2020-10-21), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Pracownice na urlopach macierzyńskich mogą już występować o przeliczenie obniżonych świadczeń. Procedura nie jest skomplikowana. Wystarczy pisemne żądanie przekazane pracodawcy lub ZUS – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Chodzi o kobiety, które w okresie obniżonego na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej (Dz.U. poz. 374 ze zm.) wymiaru czasu pracy i związanej z tym obniżki wynagrodzenia urodziły dziecko. Otrzymują one bowiem niższe świadczenia. Rozwiązanie, które pomogło firmom w czasie epidemii, wywołało jednocześnie duże niezadowolenie wśród świadczeniobiorców. 
 
Dlatego rząd zdecydował się umieścić rozwiązania regulujące tę kwestię w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (Dz.U. 2020 r. poz. 1747), która weszła w życie 9 października. Skorzystają na nich matki, którym pracodawca na podstawie tarczy antykryzysowej obniżył wymiar czasu pracy lub wprowadził mniej korzystne warunki zatrudnienia niż wynikające z umów o pracę. 
 
Muszą one spełnić jednak dodatkowo dwa warunki. Po pierwsze, obniżenie wymiaru czasu pracy lub wprowadzenie mniej korzystnych warunków zatrudnienia musiało nastąpić w okresie wcześniej pobieranego zasiłku (np. chorobowego). Po drugie, między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku (np. macierzyńskiego) nie mogło być przerwy albo była ona krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe. Te dwa wymogi należy spełnić łącznie. 
 
Spełniające te warunki kobiety mogą wystąpić o przeliczenie już wypłaconych świadczeń. 
 
I tak, jeżeli pracodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłku osobom u niego zatrudnionym, wniosek o przeliczenie należy kierować do niego. Powinien on niezwłocznie przekazać go do ZUS. Do wniosku pracodawca musi dołączyć też informację, że obniżenie wymiaru czasu pracy lub wprowadzenie mniej korzystnych warunków zatrudnienia nastąpiło na podstawie tarczy antykryzysowej. W tym celu na portalu PUE ZUS może skorzystać z formularza ZAS-58, dołączając do niego skan wniosku.
 
Jeżeli świadczenie przelewa ZUS, trzeba wystąpić bezpośrednio do organu rentowego. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 października 2020 r. 
dodano: 2020-10-21 10:27Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.