.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Opłaty za przedszkole nie są kosztem dla przedsiębiorcy

Dziennik Gazeta Prawna (2020-10-28), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Nie można odliczać od przychodu wydatków na opłaty za przedszkole i żłobek dla swoich dzieci. Nie mają one związku z prowadzeniem biznesu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Sprawa dotyczyła prezesa spółki z o.o., męża i ojca dwójki dzieci. Jego żona jest zatrudniona na etacie w tej samej firmie. Mężczyzna we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyjaśnił, że w związku z obowiązkami zawodowymi i częstymi wyjazdami firmowymi nie jest w stanie w godzinach pracy zajmować się dziećmi. To samo dotyczy jego żony. W związku z tym rodzice posyłają dzieci do przedszkola i żłobka i płacą za nie. Przedszkole wystawia faktury. Nie jest to jednak placówka przyzakładowa, a położona w pobliżu ich zamieszkania 
 
Mężczyzna uważał, że opłata za przedszkole jest kosztem uzyskania przychodu, bo jest to wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów oraz zachowania i zabezpieczenia ich źródła. Argumentował, że gdyby on lub jego żona musieli przez cały dzień zajmować się dziećmi, to musieliby zamknąć firmę, a żona straciłaby pracę. Oddając dzieci do przedszkola i żłobka, zabezpieczają i zachowują źródło swoich przychodów – twierdził mężczyzna.
 
Dodatkowym jego argumentem, który miał przemawiać za tym, że wydatki na przedszkole, żłobki, zakładowe kluby dziecięce i zakładowe przedszkola nie mają charakteru osobistego, miały być zmiany wprowadzone od 2016 r. do ustawy o PIT. Pozwalają one pracodawcy zaliczyć wydatki na utworzenie przyzakładowego przedszkola i żłobka do kosztów uzyskania przychodów. 
 
Mężczyzna uważał, że odmowa zaliczenia przez niego wydatków na zwykłe przedszkole do koszów uzyskania przychodów byłaby dla niego dyskryminująca. Był więc zdania, że skoro oboje z żoną mają obowiązek opieki nad dziećmi, to on sam ma prawo uwzględniać 50 proc. opłat za przedszkole i żłobek w kosztach prowadzonej przez siebie firmy. 
 
Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja o sygn. 0114-KDIP3-1.4011.443.2019.1.KP). Wyjaśnił, że opłaty za pobyt dzieci w przedszkolu i w żłobku nie mają związku z uzyskiwaniem przez podatnika przychodów z firmy, ani też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodu. 
 
Podobnie orzekł WSA w Warszawie (wyrok z 15 października 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 18/20).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 października 2020 r. 
dodano: 2020-10-28 10:35Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.