Dopłaty z pierwszej tarczy z nowym limitem czasowym

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-09), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

lis 10, 2020
Wnioski o dopłaty do pensji pracowników z tarczy antykryzysowej będzie można składać do 10 czerwca 2021 r. Pomoc ma być udzielona maksymalnie do 30 czerwca 2021 r. Tak wynika z projektu nowelizacji specustawy covidowej przygotowanej przez posłów PiS. Nowe przepisy w praktyce skrócą czas na pozyskanie dopłat – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Przypomnijmy, że specustawa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842) umożliwiła firmom m.in. ubieganie się o dofinansowanie do wynagrodzeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Uprawnienie takie przysługuje przedsiębiorcom, którzy odnotują odpowiedni spadek obrotów (25 proc. w ciągu miesiąca po 31 grudnia 2019 r. lub 15 proc. w ciągu dwóch miesięcy). 
 
Początkowo można było ubiegać się jedynie o dopłaty do wynagrodzeń zatrudnionych, którzy zostali objęci przestojem lub którym skrócono czas pracy (maksymalnie o 20 proc.; art. 15g specustawy). 24 czerwca 2020 r. weszły jednak w życie przepisy, które umożliwiły uzyskanie dofinansowania bez konieczności spełnienia tego wymogu (czyli do wynagrodzenia zatrudnionych, którzy normalnie wykonują obowiązki w swoim zwykłym wymiarze etatu; art. 15gg specustawy). W obu przypadkach pomoc przysługuje maksymalnie przez trzy miesiące (na danego pracownika). 
 
Nieco ponad miesiąc temu rząd wydłużył czas na ubieganie się o takie wsparcie. 
 
24 września wszedł w życie art. 15gh specustawy, zgodnie z którym wnioski o dofinansowania – na podstawie art. 15g i 15gg – można składać przez okres stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii i przez 30 dni od ich odwołania. Takie wydłużenie terminów jest korzystne dla firm, bo dzięki niemu z dopłat mogą korzystać te, które dopiero teraz (a nie np. wiosną) odnotowują spadki obrotów gospodarczych, które uprawniają do ubiegania się o wsparcie. Z kolei te, które skorzystały już wcześniej z dofinansowania (bo wykazały spadki obrotu np. w marcu lub kwietniu), mogą wciąż pobierać je na nowo zatrudniane osoby. 
 
Wydawało się, że prawo do wsparcia szybko nie wygaśnie, bo można spodziewać się, że stan epidemii lub zagrożenia epidemicznego będzie obowiązywał jeszcze przez długi czas. Jeśli omawiane zmiany wejdą w życie (a wszystko na to wskazuje), termin na pozyskanie pomocy zostanie ograniczony.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 listopada 2020 r.