.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

We wniosku o postojowe może być stawka godzinowa

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-19), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Zdaniem sądu ZUS nie może wymagać, aby podawać tylko wynagrodzenie miesięczne, jeśli nie jest ono określone w umowie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Zleceniodawca wpisał stawkę godzinową, a to spowodowało, że ZUS świadczenia postojowego nie przyznał. Uzasadniał to tym, że płatnik (zleceniodawca) odmówił stawki innej niż godzinowa. Sądu Okręgowy w Łodzi (wyrok z 22 października 2020 r., sygn. akt VIII U 1589/20) z takim stanowiskiem się nie zgodził. Zwrócił uwagę, że warunki stawiane zleceniobiorcom do otrzymania świadczenia to: zawarcie umowy przed 1 kwietnia 2020 r., przychód z umowy uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie wyższy niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, niepodleganie ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, zamieszkiwanie na terytorium Polski i posiadanie obywatelstwa polskiego lub posiadanie prawa pobytu albo prawa stałego pobytu lub na innej podstawie legalne przebywanie na terenie Polski. Zleceniobiorca zaś te warunki spełnił. 
 
Jak podkreślił Sąd, przepisy nie wskazują, że wynagrodzenie, o którym mowa we wniosku, ma zostać określone jako wynagrodzenie miesięczne, lecz ma tylko stanowić wynagrodzenie wynikające z umowy. Wniosek złożony przez płatnika nie zawierał więc braków formalnych, bo zawarto w nim informację o stawce godzinowej – zgodnie z umową. W ocenie sądu niedopuszczalne jest, aby w treść wniosku ingerował organ stosujący prawo, jeżeli wniosek ten mieści się w granicach ustawowych. ZUS nie mógł więc wymagać, aby we wnioskach zawierano przewidziane wynagrodzenie miesięczne, skoro taki wymóg nie wynika z przepisów.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 listopada 2020 r. 
dodano: 2020-11-20 11:41Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.