.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Ulga w składkach dla artystów od nowego roku

Dziennik Gazeta Prawna (2020-12-17), autor: Michalina Topolewska, Paulina Szewioła, oprac.: GR

Umowy cywilnoprawne (np. zlecenia i agencyjne) zawarte z osobami prowadzącymi działalność twórczą i artystyczną zostaną zwolnione z należności do ZUS. Muszą one spełnić jednak kilka warunków – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Taką zmianę przewiduje tzw. tarcza branżowa (tj. nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu). Znalazło się w niej wiele narzędzi wsparcia firm, których działalność musiała zostać ograniczona z powodu epidemii. Chodzi m.in. o zwolnienie ze składek, postojowe, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników oraz dotacje na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. 
 
Jedną z branż, która dotkliwie odczuła konsekwencje związane z obecną sytuacją, jest branża kulturalna. Dlatego Sejm zdecydował się poprzeć niektóre senackie poprawki, które jej dotyczą. 
 
I tak osoby uzyskujące przychód m.in. z działalności twórczej i artystycznej będą mogły liczyć na jednorazowe dodatkowe postojowe. Muszą jednak spełnić kilka przesłanek. Po pierwsze powinny realizować swoje zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej jeszcze przed wejściem w życie tarczy. Po drugie przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie może być wyższy niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Po trzecie osoba taka nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. 
 
Ale to nie wszystko. Kolejna zaakceptowana poprawka przewiduje, że umowy zawarte z tymi osobami od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. będą mogły zostać zwolnione z należności do ZUS za okres styczeń – kwiecień 2021 r. W tym przypadku również nie jest to bezwarunkowe. Łączny przychód z tych umów uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek, nie może być wyższy od 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Zleceniobiorca nie będzie mógł też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż wykonywanie zlecenia. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 grudnia 2020 r. 
dodano: 2020-12-18 10:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.