.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy trzeba zgłaszać do ZUS umowy o dzieło zawarte w 2020 roku

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-14), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

Nasza firma zawarła kilka umów o dzieło jeszcze w 2020 r. Wykonawcy mają termin wykonania dzieła oznaczony na kwiecień, maj 2021 r. - w zależności od postanowień konkretnej umowy. Czy musimy zgłosić je do ZUS? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Nie – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Takich umów nie trzeba rejestrować w ZUS. Z art. 36 ust. 17 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło informuje zakład o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy. Takie brzmienie przepisu może budzić wątpliwości co do tego, jak postąpić w przypadku umów zawartych przed jego wejściem w życie, tj. 1 stycznia 2021 r. ZUS wyjaśnia jednak, że obowiązek ten dotyczy jedynie umów zawartych po wejściu w życiu przepisu.
 
Umowa o dzieło nie wymaga zachowania formy szczególnej, może być zawarta chociażby ustnie. Poza tym ważny jest termin wykonania dzieła, a nie to, kiedy wykonawca rozpoczął nas nim pracę. Dlatego trudno będzie ZUS ustalić, kiedy rzeczywiście umowa została zawarta i kiedy upływał termin złożenia formularza RUD – zgłoszenia umów o dzieło.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-14 10:17Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.