.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zakaz pełnienia funkcji w zarządzie może zostać uchylony

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-26), autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR

Do zarządu spółki nie może być powołana osoba skazana m.in. za podrabianie dokumentów, kradzież czy działania przeciwko obrotowi gospodarczemu. Wynika to z art. 18 par. 2 kodeksu spółek handlowych. Jaki jest zakres stosowania wspomnianego zakazu? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - prawomocne skazanie za przestępstwo wymienione w art. 18 par. 2 k.s.h. sprawia, że osoba zainteresowana piastowaniem funkcji członka zarządu nie posiada zdolności do zajmowania takiego stanowiska. Utrata zdolności do pełnienia funkcji członka zarządu przez taką osobę następuje z mocy prawa. Podkreślono to w postanowieniu Sądu Najwyższego z 30 września 2020 r. (sygn. akt I UK 263/19). W przypadku podjęcia próby powołania osoby skazanej do zarządu spółki fakt prawomocnego skazania powinien zostać ustalony przez KRS. W praktyce oznacza to odmowę wpisania osoby skazanej do rejestru. Natomiast uprawomocnienie się wyroku skazującego w trakcie pełnienia obowiązków członka zarządu prowadzi do ustania mandatu danej osoby. Zakaz pełnienia funkcji członka zarządu ma charakter terminowy. Ustaje on z upływem piątego roku od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego, chyba że wcześniej nastąpiło zatarcie skazania.
 
Zatarcie skazania i usunięcie o nim wpisu z rejestru karnego uchyla zakaz pełnienia funkcji członka zarządu. Także uchylenie - w wyniku wznowienia postępowania - prawomocnego wyroku skazującego członka zarządu powoduje uchylenie skutków wywołanych skazaniem. W terminie trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego osoba skazana może złożyć wniosek do sądu, który wydał wyrok, o zwolnienie go z zakazu pełnienia funkcji lub o skrócenie czasu obowiązywania zakazu (nie dotyczy to jednak przestępstw popełnionych umyślnie). Sąd rozstrzyga o wniosku, wydając postanowienie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-28 10:04Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.