Będzie ekwiwalent za pracę zdalną, ale bez ustawowej wysokości

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-11), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

lut 12, 2021
Wszystko wskazuje na to, że pracującym z domu trzeba będzie rekompensować koszty energii oraz internetu. Firmy będą mieć pół roku na dostosowanie telepracy do nowych przepisów – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Zatrudniający będzie zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu za podwyższone koszty wynikające z pracy w domu, a jego wysokość ma być ustalana w porozumieniu z pracownikami. Przepisy zagwarantują, że świadczenie na pewno ma rekompensować podwyższone rachunki za energię (np. w związku z korzystaniem ze służbowego laptopa) oraz łącza internetowe. Nie wskażą jednoznacznie, że konieczny będzie też zwrot kosztów np. zwiększonego zużycia wody.
 
Wszystko wskazuje na to, że w taki sposób zostanie uregulowana kwestia ryczałtu dla zatrudnionego z tytułu pracy zdalnej. Przypomnijmy, że w Radzie Dialogu Społecznego trwają wciąż jeszcze negocjacje nad projektem nowelizacji kodeksu pracy, która ma na stałe unormować zasady świadczenia obowiązków służbowych poza siedzibą firmy. W tym tygodniu mają odbyć się rozmowy ostatniej szansy, ale jeśli związkowcom i pracodawcom na ostatniej prostej nie uda się porozumieć, to ekwiwalent zostanie uregulowany w projekcie zgodnie z intencją rządu.
 
A ten ostatni chce przyjąć ostrożne, kompromisowe rozwiązanie, które będzie do przyjęcia przez partnerów społecznych. Takie właśnie stanowisko zostało zasugerowane na ostatnim posiedzeniu zespołu ds. prawa pracy RDS. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii sygnalizowało je także w piśmie do partnerów społecznych, w którym odniosło się do ich uwag i zaproponowało modyfikację wstępnej wersji projektu. Zadeklarowało w nim m.in. wprowadzenie okresu przejściowego dla firm, które obecnie stosują telepracę na podstawie porozumień z załogą (ma być zastąpiona przez pracę zdalną). Będą mieć pół roku na dostosowanie tych ostatnich do nowych przepisów.
 
Z pisma MRPiT wynika, że firmy będą zobowiązane pokryć wydatki związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, w tym w szczególności koszty energii elektrycznej oraz dostępu do łączy telekomunikacyjnych. Przepisy nie określą jednak wysokości takiego świadczenia ani mechanizmu jej ustalania (kwota lub sposób jej ustalania zostaną określone w danej firmie w porozumieniu z pracownikami).
 
To kompromisowe rozwiązanie wywołało wątpliwości w trakcie ostatniego posiedzenia zespołu.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 lutego 2021 r.