.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zmiany w 1 proc. PIT u emerytów i rencistów

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-23), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Emeryci i renciści, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz innej organizacji pożytku publicznego niż w ubiegłym roku, powinni wypełnić druk PIT-OP i przekazać go do swojego urzędu skarbowego. Wynika tak z nowelizacji z 28 listopada 2020 r. (Dz.U. poz. 2123) – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Związane jest to z inną zmianą – w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców, którzy mają nadpłatę podatku. Takie osoby do końca lutego powinny otrzymać z ZUS informację PIT-11A. W takiej sytuacji emeryt lub rencista składa samodzielnie zeznanie albo może poczekać do 30 kwietnia. Wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT. 
 
W wypełnionym przez skarbówkę zeznaniu jest już podana organizacja pożytku publicznego, do której ma trafić 1 proc. PIT. Jest to ta sama OPP, którą świadczeniobiorca wybrał rok wcześniej (pod warunkiem, że nadal figuruje ona na liście takich organizacji). Jeżeli więc emeryt lub rencista chce przekazać 1 proc. PIT tej samej organizacji, co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.
 
Podatnik może ją zmienić również poprzez zalogowanie do usługi Twój e-PIT, wprowadzenie modyfikacji i wysłanie zeznania. Może też złożyć zeznanie w formie papierowej lub elektronicznie i tam też podać inną organizację.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 lutego 2021 r. 
dodano: 2021-02-23 10:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.