.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Będzie można dorabiać do świadczenia

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-23), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Rodzice niepełnosprawnych dzieci będą mogli łączyć świadczenie pielęgnacyjne z aktywnością zawodową – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Taką informację podał Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
 
Teraz jednym z podstawowych warunków otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego jest niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia oraz wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Zniesienie takiego zakazu od dawna postulują osoby zajmujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny oraz eksperci, którzy wskazują, że przyznanie opiekunom możliwości dorabiania mogłoby zapobiegać ubóstwu rodzin, przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu oraz korzystnie wpływać na ich kondycję psychiczną.
 
Wszystko wskazuje na to, że te głosy zostały w końcu wysłuchane. Z zapowiedzi ministra Wdówika wynika bowiem, że propozycja nowych przepisów w tym zakresie zostanie przedstawiona w najbliższych tygodniach jako element zmian w ustawie z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1329). Jak powiedział, prawo do łączenia świadczenia pielęgnacyjnego z pracą będzie dotyczyć ok. 120 tys. rodzin objętych wsparciem z tego programu oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci do 18. roku życia, z punktami 7 i 8 na orzeczeniu, czyli wskazaniami o konieczności stałej lub długotrwałej opieki ze względu na znacznie ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji oraz współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Natomiast zakaz zatrudnienia miałby dalej obowiązywać w przypadku rodziców, których niepełnosprawne dzieci są już dorosłe. W ich przypadku zmiana będzie mogła nastąpić dopiero po zreformowaniu systemu orzecznictwa.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 lutego 2021 r. 
dodano: 2021-02-23 10:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.