MF potwierdziło wykładnię w sprawie spółek jawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-23), autor: Mariusz Szulc , oprac.: GR

lut 23, 2021
Spółki jawne z udziałem nie tylko osób fizycznych, które nie poinformują w odpowiednim momencie urzędu skarbowego o swoich wspólnikach, pozostaną podatnikiem CIT aż do dnia swojej likwidacji lub wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Takiej odpowiedzi udzielił wiceminister finansów Jan Sarnowski na poselską interpelację.
 
Tym samym – dodał – zmiany w składzie osobowym spółki jawnej, która stała się już podatnikiem CIT, nie mają żadnego wpływu na ten status. Słowem, spółka jawna nie stanie się na powrót transparentna podatkowo, jeżeli zmienią się jej wspólnicy i będą w nimi wyłącznie osoby fizyczne.
 
Wiceminister po raz kolejny przypomniał, że nowo powstałe spółki jawne, których wspólnikami nie będą wyłącznie osoby fizyczne, powinny jak najszybciej po rejestracji w KRS złożyć w urzędzie skarbowym informację o swoich wspólnikach (CIT-15J). Tylko to pozwoli im uchronić się przed przejściem na CIT.
 
Odpowiedź na poselską interpelację potwierdza stanowisko Ministerstwa Finansów.
 
Wątpliwości na tym tle powstały wskutek nowelizacji z 28 listopada 2020 r. (Dz.U. poz. 2123). Weszła ona w życie 1 stycznia 2021 r. i spowodowała opodatkowanie spółek jawnych, w których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne i które nie złożą w urzędzie skarbowym odpowiedniej informacji CIT-15J przed rozpoczęciem swojego roku obrotowego. Spółki już istniejące miały na to czas do 31 stycznia br.
 
Jakiekolwiek późniejsze zmiany w składzie wspólników muszą być zgłaszane właściwemu urzędowi skarbowemu w ciągu 14 dni.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 lutego 2021 r.