Prywatny najem na prywatne konto

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-24), autor: Mariusz Szulc , oprac.: GR

lut 24, 2021
Jeśli czynny podatnik VAT wynajmuje swój prywatny majątek, a sam nie jest zarejestrowany jako przedsiębiorca i nie widnieje w CEIDG, to najemca nie musi płacić czynszu na rachunek widniejący w wykazie szefa Krajowej Administracji Skarbowej, by zaliczyć ten wydatek do podatkowych kosztów – donosi Dziennika Gazeta Prawna.
 
Wniosek o interpretację do KIS złożyła spółka, która wzięła w dzierżawę grunt. Jego właścicielka jest czynnym podatnikiem VAT, ale nie jest zarejestrowana jako przedsiębiorca, nie widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pomimo że znajduje się na białej liście jako podatnik VAT czynny, to nie ma tam podanego żadnego jej rachunku bankowego. Twierdzi bowiem, że wynajmuje grunt jako majątek prywatny i ma tylko prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.
 
Spółka chciała się upewnić, czy mimo to będzie mogła zaliczyć wydatek z tytułu czynszu dzierżawnego (co miesiąc ponad 15 tys. zł) do kosztów podatkowych.
 
Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej (interpretacje indywidualna z 19 lutego 2021 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.492.2020.2.AP) to potwierdził. Uznał, że w tym wypadku do płatności nie będą stosowane sankcje z art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Skoro więc czynsz jest płacony w celu osiągnięcia, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to może być uznany za koszt uzyskania przychodu – podsumował.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 lutego 2021 r.