Trudno o umorzenie długu po przyjęciu spadku

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-25), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

lut 26, 2021
ZUS doręczył mi decyzję o odpowiedzialności za długi mojego zmarłego małżonka. Przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza, m.in. odziedziczyłam działkę. Czy wobec tego mogę się ubiegać o umorzenie składek? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – w opisywanej sytuacji zastosowanie będzie miała ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społecznych. Wynika z nich, że należności z tytułu składek ZUS mogą być umorzone w całości lub w części przez ZUS tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest jednak odstąpienie od tej zasady. Paragraf 3 rozporządzenia daje bowiem ZUS prawo do umorzenia należności, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny, w szczególności w przypadku:
 
• gdy opłacenie należności z tytułu składek pozbawiłoby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych;
 
• poniesienia strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujących, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia działalności.
 
W ocenie możliwości umorzenia zadłużenia po zmarłym małżonku kluczowe będą okoliczności faktyczne. Z nich zaś wynika, że żona spadek przyjęła, a majątek obejmuje nie tylko długi, ale i składniki materialne, o czym wiedziała. Takie okoliczności nie będą sprzyjały wnioskodawczyni przy rozpatrywaniu jej wniosku o umorzenie należności. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 lutego 2021 r.