Prowadziłam działalność gospodarczą od września 2018 r. Na początku korzystałam z ulgi na start. Od marca 2019 r. opłacałam preferencyjne składki od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W czerwcu 2020 r. urodziłam dziecko. Czy po zakończeniu 12-miesięcznego okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego będę miała prawo do opłacania preferencyjnych składek? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Nie – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. W opisywanej sytuacji nie będzie możliwe korzystanie z preferencyjnych składek po okresie pobierania zasiłku. Zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.
 
Uprawnienia tego nie mają osoby, które:
 
• prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
 
• wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w jej zakres.
 
Przepis posługuje się wyrażeniem „w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej”,  co prowadzi do wniosku, że chodzi o przedział czasowy, w którym można skorzystać z uprawnienia. Niezależnie więc od tego, czy w trakcie tych 24 miesięcy przedsiębiorca prowadzi działalność, zawiesił ją albo pobiera zasiłek macierzyński, okres ten biegnie. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 marca 2021 r.