By wziąć udziału w licytacji, pracownik musi mieć pełnomocnictwo potwierdzone przez notariusza

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-09), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

mar 9, 2021
Prowadzę zakład usług remontowych, mam zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałem zakupić na licytacji komorniczej sprzęt budowlany, np. wiertarki, betoniarki itp. Czy mój pracownik może w moim imieniu wziąć udział w licytacji? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Tak – odpowiada ekspert współpracujący z DGP. Przedsiębiorca może upoważnić pracownika do udziału postępowaniu przetargowym, należy jednak dopełnić wymaganych ustawowo formalności związanych z pełnomocnictwem, jakie ten powinien przedstawić komornikowi.
 
Z art. 845 kodeksu postępowania cywilnego m.in. wynika, że do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Co do zasady ruchomości podlegają sprzedaży licytacyjnej, co wynika z art. 867 k.p.c. – zgodnie z tą regulacją zajęte ruchomości, niesprzedane według przepisów poprzedzających, z wyłączeniem przypadku, o którym mowa w art. 8661, komornik sprzedaje w drodze licytacji publicznej. Natomiast cena wywołania w pierwszym terminie licytacji publicznej wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, zajęte ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi połowę wartości szacunkowej. Sprzedaż licytacyjna nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywołania.
 
Z punktu widzenia podanego zapytania kluczowe znaczenie ma m.in. art. 8672 k.p.c. Z jego treści wynikają pewne istotne informacje. Po pierwsze licytacja odbywa się publicznie, a po drugie w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji. Po trzecie – co najistotniejsze – pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że chodzi o pełnomocnictwo udzielone adwokatowi lub radcy prawnemu.
 
W związku z ww. regulacją pozostaje art. 87 par. 2 k.p.c., z którego wynika, że pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nieposiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 marca 2021 r.