Korepetytor bez wykształcenia kierunkowego płaci VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-25), autor: Patrycja Dudek , oprac.: GR

mar 25, 2021
Magister farmacji, który uczy chemii, musi płacić podatek od towarów i usług. Co innego, gdyby ukończył studia na kierunku chemicznym – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Podatnik za pomocą internetowej platformy oferuje kurs chemii dla uczniów przygotowujących się do matury. We wniosku o interpretacje podkreślił, że jest jednym z najbardziej znanych w kraju popularyzatorów wiedzy o chemii wśród młodzieży szkolnej.
 
Dodał, że co prawda nie ma przygotowania pedagogicznego i certyfikatów potwierdzających kwalifikacje nauczyciela ani nie ukończył studiów z chemii, tylko farmację, ale chemia była szeroko omawiana na jego studiach. Zaliczył bowiem chemię ogólną, nieorganiczną, organiczną, analityczną, fizyczną, radiofarmaceutyczną, biochemię oraz chemię leków. Co więcej, napisał także z chemii pracę magisterską. Uważał więc, że świadczone przez niego usługi są zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 5 marca 2021 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.604.2020.2.PG) był jednak innego zdania. Potwierdził, że aby korzystać ze zwolnienia z VAT, nie trzeba być zawodowym nauczycielem. Należy mieć jednak kierunkowe wykształcenie z przedmiotu, z którego udziela się prywatnych lekcji.
 
Wyjaśnił, że zaliczenie na studiach chemii oraz napisanie pracy magisterskiej w tym zakresie nie jest równoznaczne z posiadaniem wykształcenia kierunkowego, które przesądzałoby o uznaniu go za nauczyciela.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 marca 2021 r.