Okres wypowiedzenia w firmie, w której byłam zatrudniona na etacie, upłynął 30 kwietnia. Z kolei 5 maja upłynął okres, na jaki zawarłam umowę zlecenia z inną firmą. Z tytułu zlecenia podlegałam tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od początku kwietnia do 15 maja byłam niezdolna do pracy. ZUS odmówił mi prawa do zasiłku chorobowego od 6 do 15 maja. Czy miał do tego prawo? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – zgodnie z art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
 
● nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
 
● nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego ‒ w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
 
Zasiłek chorobowy po ustaniu określonego tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje tylko za te okresy orzeczonej niezdolności do pracy, w których została podjęta lub jest faktycznie kontynuowana działalność zarobkowa stanowiąca kolejny lub nowy tytuł podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Nie dotyczy to innych okresów zasiłkowych, w których już taka działalność nie była wykonywana.
 
Zgodnie zaś z art. 13 ust. 1 ustawy zasiłkowej zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, a także z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia, nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
 
● ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
 
● kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby;
 
● nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia (nie upłynął okres wyczekiwania);
 
● jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
 
● podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
 
Podobny spór jak w opisywanej sytuacji rozstrzygał Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z 19 lutego 2020 r., sygn. akt VIII Ua 99/19. W rozpatrywanej przez sąd sprawie już sąd I instancji zauważył, że zasiłek chorobowy po ustaniu określonego tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje tylko za te okresy orzeczonej niezdolności do pracy, w których została podjęta lub jest faktycznie kontynuowana działalność zarobkowa stanowiąca kolejny lub nowy tytuł podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Nie dotyczy to innych okresów zasiłkowych, w których już taka działalność nie była wykonywana. Wnioskodawca nie powinien być więc pozbawiony świadczeń chorobowych za cały okres po ustaniu pracowniczego tytułu ubezpieczenia chorobowego. Sąd zwrócił także uwagę, że skoro nawet umowa zlecenia trwała dłużej niż ubezpieczenie pracownicze, to jednak przez cały ten czas odwołujący był niezdolny do pracy, co uniemożliwiało mu przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego. W efekcie sąd I instancji, co podtrzymał później sąd II instancji, przyznał prawo do zasiłku chorobowego.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 maja 2021 r.