Jak czytamy w Rzeczpospolitej, to lekarz zadecyduje, który inwalida może pracować tylko siedem godzin. Tak wynika z poselskiego projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ma zostać uchwalony jeszcze w tym roku, tak by nowe przepisy zaczęły obowiązywać już na początku 2011 r.

W myśl obowiązującego teraz art. 15 ustawy o rehabilitacji osoby zaliczone do dwóch stopni niepełnosprawności: umiarkowanego i znacznego, mogą pracować tylko siedem godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu.

Posłowie chcą jednak by z przywileju skróconej dniówki mogły korzystać jedynie osoby z najwyższym stopniem niepełnosprawności. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności miałaby stracić przywilej krótszej pracy. Prawo do krótszej dniówki przysługiwałoby dopiero, gdyby zalecił to lekarz podczas badań profilaktycznych lub opiekujący się niepełnosprawnym pracownikiem.

Projekt przewiduje też, że nie tylko prawo do skróconej dniówki, ale także inne przywileje związane z niepełnosprawnością, np. dodatkowy urlop wypoczynkowy, będą mogły zostać przyznane pracownikowi dopiero po tym, gdy przedstawi pracodawcy orzeczenie potwierdzające swój stopień niepełnosprawności.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 lipca 2010 r.



Prawo pomocy publicznej i analiza ekonomiczno-finansowa na potrzeby rozliczeń z PFRON i aplikowania o pozostałą pomoc publiczną dla pracodawców osób niepełnosprawnych. Omówienie projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Szkolenia w Bydgoszczy (29 lipca), Poznaniu (30 lipca), Katowicach (5 sierpnia), Wrocławiu (6 sierpnia), Łodzi (17 sierpnia), Rzeszowie (19 sierpnia), Krakowie (20 sierpnia), Warszawie (23 sierpnia), Olsztynie (26 sierpnia), Gdańsku (27 sierpnia)
zobacz więcej »