SMS-owe nękanie nagrodami

TVN24 (2010-08-19), autor: Tvn 24 , oprac.: GR

sie 19, 2010

Jak bronić się przed SMS-owym nękaniem i najzwyklejszym naciąganiem, jakim jest zachęta do wygrania 20-25 tys. złotych? Pojawia się coraz więcej firm, które próbują nas naciągać. W rzeczywistości nagród nie ma, a jedyne pieniądze, które wysyłający może zobaczyć to te, które musi wyjąć z własnej kieszeni płacąc telefoniczny rachunek.

„Oficjalna informacja, jeśli ten numer, należy do Ciebie – Gratulujemy! Abonent tego numeru ma szanse wygrania 25 tysięcy złotych. Potwierdź Odbiór – wysyłając SMS za 2 złote i 44 gorsze” – podobnych SMS-ów Pani Magda tylko w jeden poranek dostała cztery.

Jest przekonana, że na tym się nie skończy. – To jest bardzo denerwujące – przyznaje bezradna.

Choć SMS sugeruje, że nagroda jest na wyciągnięcie ręki, prawda może okazać się zupełnie inna. – Urząd ma poważne wątpliwości co do wypłaty tej wygranej – mówi przed kamerą TVN CNBC Biznes Małgorzata Cieloch, rzecznika UOKiK.

Kiedy dochodzi do nas kolejny taki SMS warto zastanowić się, czy rzeczywiście mamy szansę na wygraną. Na to pytanie, w przypadku kilku loterii stara się też odpowiedzieć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK już prowadzi postępowania wobec kilku organizatorów takich konkursów.

przeczytaj cały artykuł »