Pośredniak proponuje bezrobotnym zakładanie spółdzielni socjalnych. Dla chętnych będą organizowane specjalne szkolenia. Założyciele spółdzielni mogą dostać nawet 40 tys. zl na rozkręcenie interesu
Czym mogą zajmować się takie spółdzielnie To przedsiębiorstwa zakładane przez bezrobotnych, niepełnosprawnych, chorych psychicznie albo uchodźców. Polskie prawo pozwala zakładać je od 2004 r. W kraju powstało już kilkadzie siat takich firm. Oferują m.in. prace budowlane, usługi porządkowe, tworzenie stron www, catering, opiekę nad starszymi ludźmi.
W Kujawsko-Pomorskiem działa na razie tylko jedna socjalna spółdzielnia; w Bydgoszczy nie ma żadnej.A szkoda – uważa Barbara Grabowska, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy. Spółdzielnia socjalna to świetna propozycja dla tych, którzy sami boją się założyć własny bizne s. Zakładają kilka osób, które dzielą się obowiązkami, wspólnie ponoszą odpowiedzialność -wyjaśnia.
Grabowska nie ukrywa, że propozycja jest atrakcyjna także ze względów finansowych. Jednaosoba może dostać od pośredniaka" 8 tys. zl na
rozkręcenie interesu. Gdy spółdzielnię założy pięć osób, dostaną na starcie nawet 40 tys.! Taka kwota pozwala na założenie porządnej firmy – uważa.
Dlaczego dotąd nikt nie założył spółdzielni socjalnej wmieście Niektórzy pytali już wcześniej o możliwość jej założenia, ale do tego potrzebna jest grupa co najmniej pięciu osób. Dlatego postanowiliśmy zorganizować spotkanie dla bezrobotnych, na którym będziemy motywować do tego typu działań. Mam nadzieję, że uda nam się wyłonić odpowiednią grupę chętnych – mówi Grabowska.
Do 15 kwietnia Centrum Wspierania Samozatrudnienia przyjmuje zapisy na spotkanie informacyjne dotyczące spółdzielni socjalnych. Jeśli po dwóch takich spotkaniach uczestnicy zdeklarują, że chcą założyć spółdzielnię, PUP zorganizuje dla nich 133-godzinne szkolenie. Opowiemy,jak założyć spółdzielnię socjalną, przeszkolimy z marketingu, prawa pracy, prawa zamówień publicznych i sposobów rozliczania z podatku wylicza Grabowska. Szkolenie odbędzie się w drugiej polowie maja. Gdy grupa przygotuje biznesplan, będzie mogła przystąpić do negocjacji dotacji z pośredniakiem.
Zapisy na spotkanie informacyjne przyjmuje Centrum Wspierania Samozatrudnienia w Urzędzie Miasta przy ul. Grudziądzkiej 9-15, budynek B, pokój 117.0
Aleksandra Lewińska