Parafia nie jest podatnikiem, więc VAT nie odzyska

Rzeczpospolita (2010-09-08), autor: K.K. , oprac.: GR

wrz 9, 2010

W związku z realizacją inwestycji polegającej na renowacji elewacji oraz wymianie stolarki okiennej w zabytkowym kościele parafia ubiega się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Czy w odniesieniu do realizowanej inwestycji ma możliwość odzyskania VAT?  – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Nie – odpowiada ekspert współpracujący z dziennikiem. A to dlatego, że nie spełnia podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Parafia nie ma możliwości obniżenia podatku należnego o naliczony w związku z wydatkami poniesionymi na realizację inwestycji. Nie przysługuje jej też prawo do zwrotu tego podatku, bo dofinansowanie, o które się ubiega, nie stanowi środków, o których mowa w § 7 ust 3 i 4 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 września 2010 r.