Mieszkanie lub działkę można stracić i jeszcze do tego dołożyć

Rzeczpospolita (2010-09-21), autor: Agnieszka Smolarczyk , oprac.: GR

wrz 22, 2010

Jeśli dojdzie do licytacji np. domu, dłużnik musi się liczyć z kosztami egzekucji. A te są spore. Trzeba zapłacić nie tytko za opis i oszacowanie nieruchomości sporządzone przez biegłego, ale i za ogłoszenia w prasie i Internecie oraz opłatę egzekucyjną.
 
Jak informuje Rzeczpospolita, opłata egzekucyjna wynosi 15% wartości licytowanej nieruchomości. Są to koszty, którymi obciążany jest dłużnik. O tyle na skutek egzekucji wzrasta jego zadłużenie.

Jeśli minie termin zapłaty, do którego wzywa komornik i dłużnik nie zapłaci zaległości, wierzyciel sporządza odrębny wniosek, a komornik przystępuje do opisania i oszacowania nieruchomości. 

Zajęta nieruchomość sprzedawana jest na licytacji publicznej. Licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego. Przedmiotem przetargu jest nieruchomość według stanu objętego opisem i oszacowaniem z uwzględnieniem zmian podanych do wiadomości przez komornika na terminie licytacyjnym.
 
Od chwili uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności na rzecz nabywcy należą do niego pożytki z nieruchomości. Powtarzające się daniny publiczne przypadające z nieruchomości od dnia prawomocności postanowienia o przysądzeniu własności ponosi nabywca. Świadczenia publicznoprawne nie powtarzające się nabywca ponosi tylko wtedy, gdy ich płatność przypada w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności lub po tym dniu. 

Pozostają również w mocy ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nieujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednak w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.

Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji jest tytułem do wykreślenia w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów wszelkich praw, które według planu podziału wygasły.

Na podstawie samego postanowienia o przysądzeniu własności wykreśla się wszystkie hipoteki obciążające nieruchomość, jeżeli w postanowieniu stwierdzono zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 września 2010 r.