Etat nie zawsze wyklucza 19 procent…

Rzeczpospolita , autor: Ag , oprac.: GR

kwi 11, 2007

Osoba, która podpisała umowę o pracę na stanowisku prezesa zarządu spółki z o.o., nie traci prawa do korzystania z podatku liniowego w stosunku do dochodów z działalności gospodarczej.

Takie stanowisko zajął naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu (sygn. US I/415/5/07/SŁ) wobec podatnika prowadzącego prywatny gabinet lekarski. Z działalności tej płacił on PIT według stawki liniowej 19 proc. Gdy podpisał umowę o pracę na stanowisku prezesa zarządu spółki z o.o. świadczącej usługi z zakresu ochrony zdrowia, chciał się dowiedzieć, czy nadal może korzystać ze stawki 19 proc. od swojej działalności. Zaznaczał jednak, że w spółce nie będzie wykonywał obowiązków lekarza, a jedynie funkcje zarządcze.

Naczelnik sieradzkiego urzędu uznał, że nie ma przeszkód, aby nadal płacił od praktyki lekarskiej 19 proc. podatku. Zgodnie z art. ga ust. 3 ustawy o PIT byłoby to niemożliwe tylko wtedy, gdyby w danym lub poprzednim roku uzyskał przychód z działalności gospodarczej tożsamej z czynnościami wykonywanymi na rzecz pracodawcy. W tym wypadku z jednej strony chodziło o zarządzanie spółką, z drugiej o wykonywanie usług lekarskich.

Więcej Rzeczpospolita.