Czy fundacja jest zawsze zwolniona od podatku?

Rzeczpospolita (2010-10-04), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

paź 5, 2010

Fundacja nie płaci podatku od dochodu, który przeznacza na cele statutowe. Nawet jeśli jej pieniądze leżą przez jakiś czas na rachunku bankowym.

– Fundacja, która nie ma jeszcze statusu organizacji pożytku publicznego, przechowuje pieniądze na koncie w banku. Przeznacza je na cele statutowe uprawniające do zwolnienia z podatku dochodowego. W art. 17 ust. 1e ustawy o CIT są wymienione sposoby lokowania środków, nie ma tam jednak przechowywania na rachunku bankowym. Czy oznacza to, że nie mamy prawa do zwolnienia? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Ustawodawca określił, jakie formy lokowania kapitału nie powodują utraty prawa do zwolnienia. Katalog zawarty w art. 17 ust. 1e ustawy o CIT obejmuje min. nabycie:

– obligacji Skarbu Państwa oraz wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego,

– bonów skarbowych,

– papierów wartościowych lub niebędących nimi instrumentów finansowych, o ile nabycie nastąpiło w ramach zarządzania portfelem także na podstawie umowy z towarzystwem funduszy inwestycyjnych,

– jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Przepis ten nie wymienia zwykłej lokaty pieniędzy na rachunku bankowym.

Jak wyjaśnia ekspert „Rz”, w  podobnych sprawach możemy znaleźć zarówno wyroki sądowe, jak i interpretacje indywidualne wskazujące, że wyłączenie ze zwolnienia lokat środków na rachunku bankowym czy na lokatach terminowych byłoby absurdalne i sprzeczne z wykładnią celowościową omawianego przepisu.

Co więcej, można stwierdzić, że w przypadku osób prawnych (spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji) umieszczanie środków na rachunku bankowym czy lokacie terminowej nie jest ich „lokowaniem” rozumianym jako „inwestowanie”, ale podstawową związaną z bytem osoby prawnej formą posiadania środków pieniężnych, które dopiero w dalszej kolejności mogą być lokowane/inwestowane w sposób wskazany w ustawie.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 października 2010 r.