Jeżeli likwidacja starego środka trwałego jest bezpośrednio związana z budową nowego, koszty poniesione w tym celu zwiększają wartość początkową nowego aktywa.
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę w okresie budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:
– niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
– koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
Ponieważ likwidacja jest konieczna, aby rozpocząć budowę nowego środka trwałego, koszty będą zwiększać jego wartość początkową.
Likwidacja może być przeprowadzona przez własnych pracowników. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy wydatki na wynagrodzenia dotyczą osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy czy na umowę zlecenie. W takim przypadku w ciężar konta – „Środki trwałe w budowie”, odnosi się ogólną wartość robocizny, czyli wynagrodzeń – wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne i innymi świadczeniami na rzecz pracowników.
Do wartości środka trwałego w budowie wlicza się ogół kosztów poniesiony w okresie budowy. Należy więc pamiętać, że do jego wartości początkowej zalicza się również wiele wydatków związanych z czynnościami przygotowawczymi.
Jeżeli spółka zakupiła usługę w związku z budową środka trwałego, która powiększa jego wartość, operację należy ująć w analogiczny sposób, co usługę likwidacji środka trwałego.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 października 2010 r.