Wydatki na remont są kosztem od razu, inwestycje trzeba amortyzować

Rzeczpospolita (2010-10-05), autor: Łukasz Sitek , oprac.: GR

paź 6, 2010

Jeśli zakres prac wykonanych w budynku firmowym ma na celu jedynie jego remont, to wydatki takie można zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Inaczej jest, gdy wykonane prace mają charakter inwestycyjny, wtedy rozliczane są na innych zasadach, poprzez odpisy amortyzacyjne.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.  

Jednak nie każdy wydatek poniesiony na środek trwały będzie stanowił o jego ulepszeniu. Istotny jest charakter poniesionych wydatków. Wydatki o charakterze odtworzeniowym, przywracające jedynie pierwotną wartość użytkową danego środka trwałego, których poniesienie nie spowoduje wzrostu wartości użytkowej w stosunku do tej wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, nie skutkują jego ulepszeniem.

Jeśli zatem zakres wykonanych prac nie posiada cech przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji, modernizacji, a jedynie ma na celu przywrócenie stanu pierwotnego środka trwałego, tzn. jego remont, to wydatki takie można zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i art. 22 ustawy o PIT.

Koszty pośrednie, do których należą wydatki ponoszone na remont, są potrącalne na zasadach określonych w art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. Zgodnie z nim koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest uzależniona od tego, jakie były źródła finansowania tych wydatków. Kosztem będą tylko wydatki na remont w tej części, w jakiej zostaną sfinansowane ze środków własnych spółki.

Więcej w Rzeczpospolitej z 5 października 2010 r.